باشگاه ورزشی زاکی مشهد (ویژه بانوان)

چربی‌سوزی با بوسو

دغدغه مهم خیلی از خانم‌ها این است که چربی‌های اضافی بدن‌شان را از بین ببرند و به کمک رژیم‌های مختلف به لاغری برسند. متخصصان تغذیه معتقدند ورزش کردن در کنار رژیم، سرعت لاغری شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری به ...

به کمک رژیم‌های مختلف به لاغری برسند. متخصصان تغذیه معتقدند ورزش کردن در کنار رژیم، سرعت لاغری شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری به تناسب اندام برسید. اگر می‌خواهید به کمک یک ورزش جدید و باکلاس وزن کم کنید این‌بار سراغ توپ‌های بوسو بروید.

این توپ‌ها که به‌تازگی راه‌شان را به باشگاه‌های ورزشی بازکرده‌اند ، شکل جالبی دارند. نکته مهم اینکه ضمن ورزش با این توپ‌ها بیشتر عضلات بدن شما درگیر می‌شود و به این ترتیب می‌توانید روی چربی‌سوزی این ورزش جدید بیشتر حساب کنید. علاوه بر این کسانی که می‌خواهند بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشند یا در فکر فرم‌دهی به بدن‌شان هستند هم می‌توانند از مزایای این ورزش بهره‌مند شوند. سپیده زاهدی، مربی تناسب اندام از گلدجیم آمریکا و مدرس دوره‌های تیف استرالیا، این ورزش جدید را به شما معرفی کرده و نحوه انجام چند حرکت آن را آموزش می‌دهد.

درباره بوسو

بوسو از ورزش‌های جدید باشگاه‌هاست که می‌توانید آن را برای تحرک بیشتر و کالری‌سوزی انتخاب کنید. این ورزش توسط فردی به‌نام دیوید وک در سال ۱۹۹۹ ابداع شد. این ورزش به وسیله یک توپ نصفه انجام می‌شود. توپ بوسو (Bosu Ball) شکل و شمایل جالبی دارد؛ یک سمت آن کاملا صاف بوده و روی زمین قرار می‌گیرد و سمت دیگرش نرم و انعطاف‌پذیر است که می‌توانید روی آن بنشینید یا حرکات ایستاده و خوابیده را به کمک آن انجام دهید.

این ورزش برای چه کسانی مناسب است؟

اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهند عضلات‌شان را تقویت کنند و به تعادل و انعطاف‌پذیری برسند، این ورزش شما را به نتیجه دلخواه‌تان می‌رساند. هنگامی که روی توپ می‌ایستید و حرکات را انجام می‌دهید مدام در حال تکان خوردن هستید. این حالت سبب انقباض عضلات و افزایش تعادل بدن شده و در نتیجه بدن به سمت کالری‌سوزی هدایت می‌شود. درواقع هنگام ورزش با این توپ بیشتر عضلات بدن درگیر تمرینات می‌شوند و همین موضوع به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری کالری بیشتری بسوزانید.

 از این رو تمرینات با توپ بوسو برای افرادی که می‌خواهند به اندام متناسب و وزن دلخواه‌شان برسند هم مفید است. علاوه بر این می‌توانید بوسو را به تنهایی در کنار ورزش‌هایی مانند TRX و بدنسازی هم انجام دهید.

چند نکته در مورد انجام تمرینات با توپ بوسو

- توجه داشته باشید حتما قبل از تمرین با توپ بوسو بدن‌تان را گرم کنید؛ مثلا می‌توانید بدن‌تان را با ورزش‌های هوازی (مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، دویدن و…) گرم کنید.

– اگر با ورزش میانه خوبی ندارید و به‌تازگی می‌خواهید تمرینات بوسو را شروع کنید حتما از یک مربی کمک بگیرید و از حرکات بسیار ساده شروع کنید چون تمریناتی که با توپ بوسو انجام می‌شوند حالت تعادلی دارند و بهتر است بدن تا حدودی از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار باشد.

– در صورتی‌که هدف شما این است که به کمک بوسو به چربی‌سوزی برسید، حتما بعد از انجام تمرینات ۲۰ تا ۲۵ دقیقه ورزش هوازی انجام دهید.

– ضمن انجام تمرینات به دم و بازدم‌تان توجه داشته باشید و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید.

 - برای کاهش وزن نسبت به میزان کالری مصرفی حساس‌تر باشید و مصرف قند‌های ساده و چربی‌های مضر را کاهش دهید تا به نتیجه مناسب برسید.

– تمرینات بوسو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و می‌توانید طیف وسیعی از حرکات را با توجه به وضعیت جسمانی، هدف از ورزش و البته توصیه‌های مربی دنبال کنید. با این وجود برای اینکه تمرینات در چربی‌سوزی و کاهش وزن تاثیر بیشتری داشته باشند، بهتر است هر حرکت را در سه ست ۲۰تایی انجام دهید. در صورتی‌که می‌خواهید با کمک بوسو بدن‌تان را فرم دهید، توصیه می‌شود هر تمرین را در سه ست ۱۰ تا ۱۵ تایی به پایان برسانید. اگر هم هدف شما این است که با بوسو بدن‌تان انعطاف‌پذیر‌تر شود و حرکات تعادلی را بهتر انجام دهید، مدت زمان انجام هر حرکت را به‌تدریج بیشتر کنید.

قیمت توپ‌های بوسو

با این تفاسیر اگر از این ورزش جدید و متنوع خوش‌تان آمده و دوست دارید در خانه در کنار تردمیل و دوچرخه ثابت یا به عنوان یک وسیله ورزشی مستقل توپ نصفه نیمه‌ای هم داشته باشید شاید در مورد قیمت این توپ‌ها کنجکاو باشید. قیمت این توپ‌ها از ۴۵۰ هزار تومان شروع می‌شود که شاید کمی گران به نظر برسد. از این رو قبل از خرید ابتدا این ورزش را در باشگاه‌های ورزشی امتحان کنید و اگر آن را از هر لحاظ پسندیدید و انجام تمرینات با آن برای‌تان میسر بود، نسبت به خرید این توپ‌ها اقدام کنید. از این توپ در کلاس‌های بدنسازی، ایروبیک و TRX هم به عنوان مکمل استفاده می‌شود.

شکم ایستاده


ابتدا جلوی بوسو می‌ایستیم، دست‌ها را از آرنج خم می‌کنیم و به صورت عمودی جلوی صورت قرار می‌دهیم. پای راست خود را روی آن قرار داده و پای چپ را بالا می‌آوریم. دست‌ها را به سمت پاها نزدیک و شکم را منقبض می‌کنیم. بعد از اتمام یک سمت، طرف دیگر را با پای مخالف انجام می‌دهیم.


   
 پلانک همراه جمع کردن 
دست‌های خود را به صورت عمود بر بدن روی توپ بوسو قرار داده و پاهای‌تان را کاملا صاف کرده در یک خط قرار دهید. شکم‌تان را سفت کرده و بعد پاها را یکی در میان از روی زمین بلند کرده به سمت شکم جمع کنید. می‌توانید این حرکت را با سرعت هم انجام دهید تا ضمن بالا رفتن ضربان قلب، کالری‌سوزی بیشتر شود.


استپ از طرفین
روی توپ بوسو می‌ایستیم. پای راست خود را از روی بوسو بلند کرده دوباره روی توپ می‌گذاریم و پا را به حالت اولیه بازمی‌گردانیم. بعد همین حرکت را با پای چپ تکرار می‌کنیم.


    
حرکت لانژبا بدنی صاف مقابل بوسو می‌ایستیم. یکی از پاها را روی بوسو قرار داده و پای دیگر را روی زمین می‌گذاریم. سپس می‌نشینیم به‌طوری‌که دو زانوی پا زاویه‌ای ۹۰ درجه داشته باشد؛ البته توجه کنید که زانوی پا از نیمه پا جلوتر نرود. سپس بلند می‌شویم و بعد از پایان ست حرکت را برای پای دیگر تکرار می‌کنیم.


ساید پلانک 
روی زمین به پهلو می‌خوابیم و ساعد یک دست خود را روی بوسو قرار می‌دهیم. سپس باسن را از زمین بلند کرده و شکم را سفت می‌کنیم. بدن باید در یک خط صاف نگه داشته شود. پایین‌تنه را به زمین نزدیک می‌کنیم و بعد به حالت اولیه برمی‌گردیم.


 
کرانچ ساده
روی زمین مقابل بوسو نشسته و پای خود را صاف می‌کنیم. به بوسو تکیه می‌دهیم ولی به صورتی که روی آن کامل بخوابیم. سر را بالا نگه داشته به اندازه ۳۰ درجه سرشانه را بالا می‌آوریم و سپس به جای اولیه بازمی‌گردیم.

 

منبع خبر:  مجله زندگی ایده آل