باشگاه ورزشی زاکی مشهد (ویژه بانوان)

آشنایی با ورزش مهیج تی آر ایکس (TRX)

تي‌آر ايكس يك ورزشِ نوین بر پایه استفاده از جاذبه زمین و وزن بدن ورزشکار بنا گردیده است.

بصورتیکه در کلیه تمرینات ورزشی با TRX، بدن باید با زاویه اریب نسبت به زمین قرار گیرد و هراندازه ورزشکار در این رشته پیشرفته تر باشد زاویه بدن او نسبت به زمین کمتر می شود.

TRX که کوتاه شده Exercise Total Body Resistance می باشد

TRX به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن می باشد و آن به این دلیل است که شما در هر حرکتی تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، سرعت و چابکی را شما در یک زمان دارید از این رو مقاومت کل بدن شما در کمترین مدت بسیار بالا می رود .

وسیله طراحی شده عبارت بود از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن به کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم می باشد و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود، می توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل بدن سازی و آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود انجام دهد.

به زبان ساده TRX یک ورزشی است که شما می توانید درهرجایی بدون محدودیت با وزن بدن خود انجام دهید که بسیار بی خطر هست و طوری طراحی شده که مخلوطی ازتمرینات بدن سازی و آمادگی جسمانی و قدرت تحرک برای پرورش قدرت و استقامت و تعادل و هماهنگی و انعطاف پذیری وایستادگی وچابکی همه در یک وسیله به نام TRX .

این وسیله در دو مدل اسپرت و ارتشی طراحی شده است.

تکنیک ها و تمرینان این ورزش چگونه و بر چه مبنایی طراحی شده است؟


تکنیک های تمرینات با TRX که کوتاه شده Exercise Total Body Resistance است، خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده که فعالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و به علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل چه شما روی عضلات پا عضله دو سر دست شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات لانز پرسه سینه پوش آپ و غیره را انجام دهید در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می باشند از این رو مقاومت بدن شما بسیار بالا خواهد رفت.

اگر امکان دارد یک مثال کاربردی در این باره ارائه کنید.مثلا وقتی شما حرکت شکم را انجام می دهید به علت قرارگرفتن وضعت بدنتان عضلات دستها و پاهایتان نیز درگیر می باشد و این باعث می شود مقاومت بدن شما زیاد شود .

در باره مزایای عمومی این رشته توضیحاتی را بفرمایید.

چون مزایای عمومی این رشته متنوع است اجازه دهید رئوس از مزیت ها را به طور فهرست وار بیان کنم:‌
 

 دارا بودن کلیه شرایط آمادگی جسمانی (تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، سرعت و چابکی، قدرت و استقامت) بدون نیاز به سایر وسایل

 تمرکز اصلی بر روی هسته مرکزی بدن که محل اتصال دو قسمت بدن ( دستها و پاها ) و ستون فقرات می باشد و در نتیجه خون به دو سمت بدن ( بالا و پایین ) پمپ شده و تعادل در دو قسمت بدنبرقرار می گردد.

 طراحی سبک و کم حجم.

 به علت معلق بودن وسیله کلیه حرکات به حالت کاملا تعادلی و به علت نیروی کشش و رانش حرکات کاملا کششی می باشند.

 نصب آسان و راحت در هر مکان و زمان.

 همزمانی تمرینات و حرکات به طوری که در هر حرکت کل بدن درگیر می باشد.

 کالری سوزی، تعادل، انعطاف پذیری، چابکی، مقاومت و استقامت بدن با یک وسیله در یک زمان.

 - به حرکت درآوردن ماهیجه های اصلی و عضله های جانبی و کوچک.

 استفاده از وزن بدن در تمرینات و کاهش خطرات گرفتگی عضلات و مفاصل.

 امکان استفاده برای هر گروه سنی، جنسی ، سلامتی و درهر رده آمادگی جسمانی، افراد عادی، ورزشکاران حرفه ای و حتی معلولین جسمی و اصلاح یکسری از عضلاتی که فقر حرکتی دارند.

 برنامه های تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و رشته های ورزشی تخصصی با TRX .

 

باشگاه زاکی ویژه بانوان در مشهد در شعبه 2 خود کلاس تی آر ایکس زیر نظر مربیان حرفه ای برگزار می نماید و خانمها گرامی می توانند از نزدیک با نحوه ی کار در این کلاس آشنا شوند.

رشته های بسیار جدید مانند بوسو و اسپینینگ در کنار انواع ورزشهای هوازی و بدنسازی می تواند سلامتی و نشاط و تناسط اندام را به شما هدیه دهد و کیفیت زندگی شما را افزایش دهد.

 

باشگاه های زاکی مشهد (ویژه بانوان)