باشگاه ورزشی زاکی مشهد (ویژه بانوان)

پرسش و پاسخهای متداول ورزش فوق العاده اسپینینگ

به علت مشغله هاي فراوان زندگي شهري و مكانيكي، كاهش تحرك فيزيكي افراد و گرايش رو به افزون مصرف فست فودها و غذاهاي آماده، چاقي و اضافه وزن يكي از دغدغه هاي اساسي خانواده ها، مخصوصا بانوان و كودكان شده است. از اينرو انواع ورزشهاي هوازي با استقبال بسيار زيادي روبرو هستند.

سوالي كه اينجا مطرح مي شود، اين است كه ورزش هوازي چيست؟ 

" هوازي" همانطور كه از نامش پيداست، فعاليتي است كه اكسيژن نقش اساسي را در آن ايفا مي كند. به فعاليتي هوازي گفته ميشود كه مدت زمان آن بالاي٢٠ دقيقه باشد و ضربان قلب در آن، حدود ٧٠ تا ٧٥ ٪ بالا برود. در اين شرايط بدن براي ادامه فعاليت خود، با گرفتن اكسيژن از هوا و سوزاندن چربيها، توليد انرژي مي كند. در محدوده ی مناسب ضربان قلب ماندن در يك فعاليت هوازي بسيار حائز اهميت است. زيرا فقط در اين شرايط بدن شروع به چربي سوزي خواهد كرد و نتيجه مفيد حاصل خواهد شد.

 امروزه انواع ورزش هاي هوازي مانند ايروبيك، اسپينينگ ( دوچرخه سالني )، بوت كمپ و ... در باشگاههاي ورزشي انجام مي شوند.در این نوشتار به معرفی ورزش نسبتا جدید اسپینینگ و سوالات متدوال در بازه این ورزش می پردازیم .

 

اسپينينگ چيست؟ 

 

اسپینینگ ورزشی است که همراه با موزیک و یک دوچرخه انجام مي شود. اين ورزش  از دهه ۸۰ میلادی در آمریکا ، توسط اقاي " جاني جي " آغاز شده است و در ایران از سال ۸۶ به طور رسمی زیر نظر فدراسیون ایروبیک و آمادگی جسمانی فعالیت خود را آغاز کرده است .

اسپینینگ اسم مستعاری است که از اسپین  یعنی چرخیدن گرفته شده است و معنای همان دوک نخ ریسی را می دهد. در واقع هدف از اسپينينگ، شبيه سازي يك مسير جاده اي، به صورت هاي مختلف در يك محيط سالني سرپوشيده است. مربي ها با استفاده از موزيك هاي استاندارد، يك جاده را طراحي مي كنند و آن را در كلاس هاي خود اجرا مي كنند. معمولا مدت زمان انجام اين تمرين از ٢٠ تا ٦٠ دقيقه متغيير مي باشد. فرد مبتدي كه كمتر از ١ ماه است كه در اين كلاس ها شركت مي كند، و قبل از آن هم ورزش هوازي ديگري انجام نداده است نبايد بيشتر از ٣٠ دقيقه در كلاس حضور داشته باشد تا به مرور زمان، با افزايش استقامت قلبي، بتواند مدت زمان بيشتري را در كلاس بگذراند.

در اين ورزش بسياري از عضلات به همراه يكي از اصلي ترين عضلات بدن كه قلب نام دارد، تقويت پيدا مي كنند. انجام اين ورزش هوازي با شدت مناسب، ترشح ماده اي به نام اندروفين را در بدن افزايش مي دهد. اندروفین باعث ايجاد حس خوشحالی و سرخوشی می‌شود، در حالی كه درد را نیز كاهش می‌دهد، فشارهای عصبی را كم می‌كند و باعث تخلیه تنش می‌شود. به همین دلیل آن را مسكّن طبیعی بدن می‌نامند.

در يك كلاس ٤٥تا ٦٠ دقيقه اي اسپينينگ، حدود ٤٠٠ تا ٦٠٠ كيلوكالري انرژي مصرف مي شود. رقص نور، موزيك هيجان برانگيز و چگونگي ايجاد انگيزش در شاگردان توسط مربي، از عواملي هستند كه اين ورزش را به يكي از مفرح ترين ورزش هاي هوازي تبديل كرده است و امروزه در ايران طرفدارهاي بسيار زيادي پيدا كرده است. 

 

سوالت متداول در مورد ورزش اسپینینگ

 

آيا اين ورزش به زانو ها و كمر آسيب نمي رساند؟

جواب متخصصين به اين سوال اين گونه مي باشد كه اگر تنظيمات مربوط به دوچرخه كه توسط مربيان در كلاس آموزش داده مي شود به طور صحيح انجام شود وهمچنين فرد از قبل آسيب ديدگي خاصي در زانو يا كمر نداشته باشد و روند افزايش مقاومت يا دنده دوچرخه در حين ركاب زدن به درستي انجام شود، قطعا آسيبي به زانوها يا كمر وارد نمي شود.

 

 آيا اين ورزش محدوديت سني هم دارد؟

در واقع از كودكان و نوجواناني كه قدشان به ارتفاع دوچرخه برسد تا افراد ميانسال، همگي مي توانند در اين كلاس شركت كنند. هر فردي كه مشكل قلبي، عروقي و تنفسي نداشته باشد مي تواند از مزاياي اين كلاس با توجه به توان فيزيكي خود بهرمند شود. تنها شرط آن اين است كه از بدن خود، در حد توانش انتظار داشته باشد و سعي كند كه  در جهت بهبود آن تلاش كند.

 

شبيه سازي يك جاده در كلاس اسپينينگ چگونه است؟ 

در واقع هدف اين كلاس شبيه سازي هر چه بيشترچگونگي دوچرخه سواري در يك فضاي باز است. شبيه سازي عبور از يك جاده صاف، پيچ جاده، گذر از يك تپه با شيب يكنواخت و يا عبور از يك جاده كوهستاني با شيب زياد رو به بالا و برگشت از همان جاده كوهستاني با شيب تند رو به پايين و ... همه ي اين مسيرها توسط مربي و با انتخاب موزيك مناسب آن انجام مي شود. در اين ورزش شناخت موزيك و بيت آن توسط مربي بسيار ضروري مي باشد.

 

يك فرد مبتدي چه نكاتي را بايد در كلاس اسپينينگ رعايت كند؟

اولين چيزي كه يك فرد مبتدي بايد به آن توجه كند، استفاده از كفش و لباس مناسب است. كفش مناسب اين ورزش كفشي است كه كمي لژ داشته باشد تا به كف پا فشار نياورد. شلوار اسپينينگ داراي پد محافظ ميباشد كه البته استفاده از آن الزامي نيست.

دومين نكته، تنظيم صحيح دوچرخه بر اساس توضيحات مربي مي باشد. تنظيم ارتفاع زين، فاصله زين از فرمان و ارتفاع فرمان براي هر فرد متفاوت و بر اساس قد وي مي باشد.

سومين نكته، گوش دادن به توضيحات مربي راجع به چگونگي تنظيم مقاومت يا دنده دوچرخه در حين ركاب زدن و نگاه كردن مداوم به مربي در حين انجام حركات و سعي در يادگيري صحيح حركات مي باشد.

چهارمين نكته، در صورت افت فشار، احساس سرگيجه يا ايجاد حالت تهوع بلافاصله كار را متوقف كرده و به مربي اطلاع دهيد.احتمال ايجاد هر كدام از اين حالت ها در روزهاي اول شروع تمرين، وجود دارد.

نكته آخر هم تغذيه مناسب در روز تمرين مي باشد. هيچ گاه با شكم بسيار پر سر كلاس حاضر نشويد. حداقل فاصله مابين وعده غذايي تا كلاس اسپينينگ ٢ ساعت بايد باشد، تا عمل هضم و گوارش انجام شده باشد. ضمنا رژيم غذايي مناسب جهت كاهش وزن بايد رعايت شود.

تعرق در اين ورزش بسيار زياد مي باشد، همراه داشتن آب به مقدار كافي در كلاس الزاميست.

 

باشگاه های زاکی در شعبه 2 خود کلاس اسپینینگ را برگزار می کند و از دوچرخه های اسپینینگ بسیار حرفه ای در کنار مربیان متخصص دراین ورزش استفاده گردیده است و ورزشی شاد و پرانرژی با بیشتری میزان مصرف کالری و چربی سوزی در شعبه 2 باشگاه زاکی مشهد ارائه گردیده است.

باشگاه های زاکی به دنبال فرهنگ ورزش گروهی در بین خانمهای عزیز مشهدی که بتوانند کیفیت زندگی خود را افزایش دهند و به همین دلیل رشته هایی که به صورت گروهی و شاد هستند در اولویت اول قرار گرفته اند، امید است شما عزیزان از این کلاسها بهره کافی را ببرید.

 

باشگاه های زاکی مشهد ( ویژه بانوان)